Inne kreatywne miejsca

Concordia Design

Centrum designu i kreatywności, które znajduje się w samym sercu Poznaniu. Oferuje usługi konsultingowe i eventowe dla biznesu oraz działania edukacyjne dla dorosłych – wystawy, wykłady, warsztaty i spotkania. W budynku znajduje się również restauracja, która serwuje dania kuchni europejskiej.

Wydarzenia w ramach programu „Miasto żyje designem”:

Zapraszamy na wernisaż wystawy legendarnego fotografa związanego z magazynem „Przekrój” – Wojciecha Plewińskiego. Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, czy Ewa Krzyżewska – to tylko niektóre z portretowanych kobiet. Na Przystani pokażemy aż 17 prac Plewińskiego, będzie też okazja do spotkania z autorem1.

  • Wojciech Plewiński – Dziewczyny. Wystawa Fotografii

Data: 8 marca – wernisaż wystawy, 18.00, Wstęp wolny, bez zapisów.
Adres: Przystań (przestrzeń pomiędzy Concordia Design a Bałtykiem)
ul. Zwierzyniecka 3/ Roosevelta 22, Poznań
Wystawa trwa do 7 kwietnia

  • Kobiecy Wspólny Stół

Najlepiej świętuje się w grupie, dlatego z okazji Dnia Kobiet zaproście swoje ukochane mamy, siostry i przyjaciółki do Kobiecego Wspólnego Stołu!Pozwólcie, by nasze menu wprowadziło pierwszy powiew wiosny, a wyjątkowy powitalny cocktail przygotował podniebienia na niezwykłe kulinarne doznania. W oryginalnych wnętrzach restauracji Concordi Taste będziecie mogły swobodnie poplotkować i podzielić się wrażeniami przy 6 daniach podanych na wspólnych talerzach. Zapraszamy!

Restauracja Concordia Taste
Adres: ul. Zwierzyniecka 3, Poznań
Data: 8 i 9 marca – od 17.00
Cena: 88 zł/ osoba | rezerwacje: tel. 609 002 964

  •  Wykład z cyklu Design open: Między ciałem a przeładowaniem Concordia Design, sala EXPO, ul. Zwierzyniecka 3, Poznań
    11 marca, godz. 17.30

Zapraszamy na inspirujący wykład z Dorotą Stępniak – kuratorką wielu wystaw i menadżerką wydarzeń kreatywnych, dziennikarką, jurorką, moderatorką konferencji, pomysłodawcą i kuratorką Łódź Design Festival oraz członkiem rady programowej Gdynia Design Days. Podczas wykładu Dorota Stępniak przyjrzy się trzem wystawom: Body organizowanej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Overload będącej częścią programu Error Gdynia Design Days i Człowiek Dystrybucja Zasobów II prezentowanej w Cieszynie. Poznamy prace artystów i projektantów oraz tajniki i wyzwania pracy kuratora i producenta wystaw.

Wstęp wolny , bez zapisów.

 Fundacja Czapski Art Foundation

Oferta: Warsztaty sztuki VR

W ramach projektu Miasto Żyje Designem Fundacja CAF w dniach 12 - 13 Marca 2019 roku, godz. 10.00 - 18.00, zaprasza do odwiedzenia przestrzeni "OFUTURE zone" mieszczącej się na poziomie -2 Ronda Kaponiera w Poznaniu.

Będzie to okazja, by zapoznać się z pracami artystów tworzących w wirtualnej rzeczywistości oraz z wykorzystaniem maszyn, czy sztucznej inteligencji. Na miejscu będą prowadzone warsztaty sztuki VR. Jeżeli jesteś ciekawy, na czym polega tworzenie w wirtualnej rzeczywistości - te warsztaty są właśnie dla Ciebie. Twórczość Virtual Reality stawia wyzwania artystom, ale przede wszystkim daje ogromne możliwości rozwoju. Pragniemy wprowadzić Cię w nowy świat, zaprosić do współpracy z maszyną. Z naszą pomocą własnymi rękoma stworzysz trójwymiarowe obiekty lub całe przestrzenie! Oferujemy tworzenie w goglach za pomocą programu Tilt Brush lub Masterpiece VR - sam wybierz, które narzędzie Ci odpowiada!

Terminy warsztatów: 12 - 13 marca 2019r.
Godzina: każda pełna godzina od 10.00 do 17.00
Czas jednej sesji z uczestnikiem: 45 min.
Cena: 40 PLN
Zapisy: https://vr-warsztaty.evenea.pl

Wybierz dzień, godzinę i wejdź z nami w przyszłość! Internetowe zapisy w serwisie Evenea ruszą 1 marca - link wkrótce.

Folwark Edwardowo

Folwark Edwardowo to inicjatywa łącząca design, rzemiosło, kulturę i sztukę. To historia miejskiego folwarku, ludzie, a także przestrzeń dla tworzenia. Jesteśmy projektantami, praktykami i teoretykami, zespołem młodych, jak i doświadczonych ludzi z pasją, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą. Chcemy poszukiwać rozwiązań - wspólnie odkrywając „nowe”, uczyć praktycznych umiejętności, a także wrażliwości estetycznej. Wierzymy, że uda nam się wykreować przestrzeń dla spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń. Miejsce, w którym wiek i umiejętności nie są ograniczeniem, w którym teoria może spotkać się z praktyką, a rzemiosło z designem. Korzystając z potencjału i historii Edwardowa, a także samego folwarku, chcemy, żeby ta przestrzeń stała się inspiracją także dla innych. Warsztaty, wykłady, wystawy i spotkania – to elementy, które na stałe zagoszczą na Folwarku. Bo dla nas Folwark to otwartość i różnorodność.

Oferta: warsztaty

WARSZTATY CERAMICZNE - 09.03.2019

Wykład na temat technik lepienia, szkliwienia i wypalania ceramiki, szkliwienie gotowych form z biskwitu i przygotowanie ich do wypału, wypał techniką raku poszkliwionych biskwitów w piecu gazowym, zaprojektowanie zestawu trzech form ceramicznych, wykonanie z gliny zaprojektowanych obiektów, biskwit - wstępnie wypalone w niskiej temperaturze formy z gliny,

raku - (jap. raku-yaki) japońska technika wypału
Prowadzenie : dr Piotr Masztalerz www.piotrmastalerz.pl
Termin warsztatów: 9 marca w godzinach 10.00-18.00
Koszt uczestnictwa - 180,07 zł (cena zawiera podatek VAT - cena obejmuje warsztat ceramiczny oraz dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów).
Miejsce: Folwark Edwardowo, ul. Bukowska 177, Poznań (dojazd możliwy także autobusami linii 59 i 77)
Liczba miejsc: 15
Wiek uczestników: 18+

WARSZTATY RENOWACJI MEBLI - 16.03.2019

Warsztaty poświęcone będą pracy z drewnem - podczas warsztatów zajmiemy się wyłącznie odnowieniem i stylizacją elementów drewnianych. Podpowiemy, jak tchnąć nowe życie w stare meble, uratować je od zniszczenia lub nadać im zupełnie inny charakter. Warsztaty obejmują zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Uczestnicy poznają techniki renowacji drewna - demontażu, usuwania starych powłok, wzmocnienia konstrukcji, wypełniania ubytków, wybarwienia i nakładania nowych warstw - a w efekcie końcowym samodzielnie odnowią swój mebel.

Warsztaty poprowadzi nasz mentor - profesor Marek Owsian - wykładowca akademicki, profesor sztuk plastycznych i technolog drewna, a przede wszystkim wybitny specjalista renowacji oraz Zespół Folwarku Edwardowo. Celem warsztatów jest zdobycie przez uczestników umiejętności związanych z renowacją mebli, dlatego przywiązujemy uwagę do każdego etapu tego czasochłonnego procesu.

Warsztaty odbędą się 16 marca w godzinach od 10:00 do 18:00
Miejsce: Folwark Edwardowo, ul. Bukowska 177, Poznań
Koszt uczestnictwa: 180,07 zł (cena obejmuje warsztat renowacji drewna, dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów tj. farb, bejc, lakierów, wosków i olejów)

Uwaga! Każdy z uczestników przychodzi ze swoim meblem. Ze względu na ramy czasowe wydarzenia i szeroki zakres prac do wykonania, sugerujemy wybór drewnianego krzesła, stolika, podnóżka, niciaka lub szafki nocnej.

Podczas warsztatów nie będziemy zajmować się tapicerowaniem, jeśli jednak chcesz zabrać się za demontaż i odnowienie konstrukcji fotela - zapraszamy.
Mebel na warsztaty możesz także znaleźć w zbiorach Folwarku Edwardowo! O dostępne wzory i ich ceny zapytaj drogą mailową: [email protected]

Liczba miejsc: 18
Wiek uczestników: 18+

Warsztaty realizacji tapicerowanych stołków, „ZABAWA DIZAJNEM” - 17.03.2019

Warsztaty będą miały wyjątkowy charakter, ponieważ całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na schronisko dla bezdomnych zwierząt w Przyborówku pod Szamotułami.

PROGRAM:

- omówienie poszczególnych etapów pracy

- przygotowanie i obróbka drewnianych elementów stołka (siedzisko, nogi)

- wybór tkaniny obiciowej

- tapicerowanie siedziska wykonanego ze sklejki - pokrycie pianką poliuretanową i owatą

- montaż i wykończenie nóg

Nasze meble do siedzenia są zaprojektowane w taki sposób, aby można było bez większego problemu   złożyć je samodzielnie z przygotowanych wcześniej półproduktów. Cena zawiera dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów potrzebnych do realizacji stołka (siedzisko ze sklejki, cztery sosnowe lub bukowe nogi, 4 szt. okuć do montażu nóg, pianka poliuretanowa, owata, tkanina, farby, lakiery, bejce). Folwark opuszczasz z własnoręcznie wykonanym meblem!

Warsztaty odbędą się 17 marca w godzinach od 10.00-15.00.
Miejsce: Folwark Edwardowo, ul. Bukowska 177, Poznań
Koszt uczestnictwa: 240 zł
Liczba miejsc: 15
Wiek uczestników: 18+

 

SPOT.

Concept store SPOT. to nowoczesne miejsce łączące różnorodne doświadczenia i zjawiska (sztuka, design, literatura, moda, kuchnia, stylizacja), w którym z przyjemnością można spędzić czas wolny w gronie rodziny czy przyjaciół na leniwym odpoczynku lub aktywnej rekreacji. Niepowtarzalną atmosferę zawdzięcza połączeniu oryginalnej XIX-wiecznej architektury przemysłowej z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem wnętrza. SPOT. to miejsce dla osób poszukujących nowych rozwiązań, ceniących sobie różnorodność, brak sztampy, otwartych i odważnych, śledzących trendy w kulturze współczesnej i mających własne zdanie.

POP UP TABLE: Hadaki

Village_01 to instalacja ceramiczna przedstawiająca świat tajemniczych istot. W mroczny księżycowy krajobraz wplecione zostały figurki oraz elementy użytkowe marki Hadaki. Monochromatyczna całość to gra świateł i cieni, z których wyłaniają się różne sytuacje. Wszystkie obiekty zostały wykonane ręcznie.

Data: 6 - 24 marca
Miejsce: SPOT., ul. Dolna Wilda 87, 61-501 Poznań
Wstęp wolny

Hadaki to małe studio ceramiczne zlokalizowane w Poznaniu. Ceramika Hadaki to głównie naczynia użytkowe, zaprojektowane z myślą o tych, którzy pragną mieć w swoim najbliższym otoczeniu przedmioty niebanalne i przyjazne. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie, od prostych, surowych form, po organiczne kształty i kolorowe naczynia. Główne założenia to prostota i zbliżenie do natury.

Organizator: Hadaki, Fundacja SPOT.

 

Decoma

W trakcie ARENA DESIGN, Dekoma zajmie przestrzeń galerii sztuki nowoczesnej Atelier Myszkowski. We współpracy z marką Alcantara, zaprezentowana zostanie wystawa obejmująca projekty materiałów z działu kreatywnego włoskiego producenta. Za stworzenie nowych wzorów odpowiada Andrea Incontri, dyrektor kreatywny marki, znany z pracy w świecie mody. Wystawa jest podsumowaniem eksperymentów na materiale Alcantara, który poddany został różnym technikom wykończeniowym, nadrukowi, wytłaczaniu, frezowaniu laserowemu, zgrzewaniu termicznemu czy plisowaniu. Oprócz wystawy, w galerii stanie stworzona specjalnie na ten cel tekstylna instalacja artystyczna.

 

Galeria Curators'Lab - COPYLEFT 

-W dobie reprodukcji technicznej idea oryginału definiowana jest poprzez kopie. Prawo autorskie jest źródłem akumulowania kapitału, powoduje monopolizacje, może blokować działanie twórcze. „Jeśli nie zapewnimy twórcom żadnej ochrony ich praw, może zabraknąć im motywacji do inwestowania czasu i energii w tworzenie sztuki jednak zbyt reakcyjne prawo własności prowadzi również do impasu - Prof. Michael A. Heller.

Galeria Curators'Lab

Adres: Nowowiejskiego 12, Poznań
Wernisaż: 1.03, godz. 17.00
Data: 1-15.03.2019
kuratorzy: Mateusz Bieczyński, Maciej Kurak
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

 

Wystawa HISTORYCZKA

Wystawa jest jednym z wydarzeń organizowanych przez Wydział Architektury i Wzornictwa w ramach obchodów stulecia tradycji jedynego w Polsce Uniwersytetu Artystycznego. Ma na celu prezentację prac i wyłonienie laureatów spośród uczestników konkursu na wyposażenie przestrzeni wspólnych budynków UAP Poznań. Konkurs zorganizowany został przez Katedrę Mebla Wydziału Architektury i Wzornictwa. „HISTORYCZKA” pod wcześniejszą roboczą nazwą „Ławka na stulecie” była tematem semestralnym dla studentów uczęszczających do jednej z czterech pracowni projektowych na Kierunku Projektowanie Mebla. Nagrodzone prace zostaną zrealizowane w formie prototypów i poddane testowaniu przez społeczność uczelni w roku akademickim 2019/2020.

Komisja konkursowa z rektorem UAP Poznań prof. dr. hab. Wojciechem Horą na czele będzie oceniać prace w czterech kategoriach: praca, oczekiwanie, chill out i mix. Dodatkowo przyznana zostanie Nagroda Rektora i po raz pierwszy w historii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Nagroda Publiczności. Zwycięzcę tej ostatniej wybiorą studenci i pracownicy całej uczelni.

Na wystawie obejrzeć będzie można modele w skali 1:1 proponowanych przez studentów obiektów oraz symulacje fotograficzne aranżacji, w jakich niniejsze prace mają się pojawić docelowo. W założeniach konkursu tkwi przekonanie jego twórców, że nowoczesne spojrzenie na organizację
przestrzeni publicznej oznacza kreowanie dialogu między oryginalną, zróżnicowaną wiekowo i jakościowo substancją przestrzeni architektonicznej UAP a projektowanymi indywidualnie bądź uniwersalnie obiektami mogącymi ją wypełnić.

Wyniki konkursu opublikowane zostaną 20 marca 2019 roku a prototypy nagrodzonych prac pojawią się wraz z rozpoczęciem przyszłego roku akademickiego.

Wystawa Historyczka:
Data trwania wydarzenia: 9.03-17.03.2019
Miejsce: hol główny budynku A, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Godziny otwarcia: codziennie, 8:00-20:00
Ogłoszenie wyników konkursu: 20.03.2019
Idea konkursu: Mateusz Wróblewski
Nazwa konkursu: Jakub Rożnowski
Kuratorzy wystawy: Jacek Mikołajczak, Mateusz Słociński, Justyna Burkiewicz, Jakub Rożnowski
Projekt oprawy graficznej: Paulina Dera
Skład komisji konkursowej: Przewodniczący: prof. dr hab. Wojciech Hora rektor UAP Poznań, Członkowie: prof. dr hab. Jolanta Usarewicz-Owsian, dr hab. Jacek Mikołajczak, mgr Mateusz Słociński, mgr Joanna Lisiecka, Ewelina Komoń

 

Wystawa „KATEDRA DESIGNU UAP: wdrożeniowo i studyjnie”

Na wystawie zaprezentowany zostanie ciekawy zbiór prac, których autorami są pracownicy naukowo-dydaktyczni, zatrudnieni w Katedrze Designu, na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wszystkie realizacje są wynikiem aktywności designerów i powstały w wyniku przeprowadzonego procesu projektowego, wiążącego różnorodne zagadnienia użytkowości, ergonomii, konstrukcyjno-formalne, technologiczne, ekonomiczne, marketingowe i in.

Cała twórczość projektantów wzornictwa rozpięta bywa pomiędzy dwoma  biegunami. Podstawowa opozycja – w największym uproszczeniu – dotyczy pojęć: kreacyjny i produktowy. Z jednej strony prace autorskie pozwalają na dogłębne studiowanie zagadnień kształtowania formy i daleko idący eksperyment – jak dzieje się w obiektach unikatowych. Na drugim krańcu sytuuje się sfera produkcji przemysłowej, czyli poddanie się ścisłemu reżimowi wytwórczości wielkoseryjnej, z jej rygorami kalkulacji ekonomicznych i możliwości technologicznych, limitami czasowymi i wieloma innymi ograniczeniami. To jednak jest istotą profesji designera i w tych ścisłych ramach właśnie wzornictwo pozwala na wykreowanie oryginalnych rozwiązań - produktów tworzących kulturę materialną współczesności. Pozwala stworzyć pewną wartość dodaną, jest elementem wzbogacającym naszą rzeczywistość, poprawiającym funkcjonowanie w niej na wielu polach – na których znajdują się dobrze zaprojektowane przedmioty.

Wystawę „KATEDRA DESIGNU UAP: wdrożeniowo i studyjnie” tworzyć będzie cała paleta różnorodnych obiektów: zarówno jednostkowo wykonanych produktów unikatowych, jak i realizacje wdrożone do produkcji seryjnej. Zbiór zawierać będzie przedmioty, będące w różnej relacji z użytkownikiem: od  bezpośredniego kontaktu - jak biżuteria czy galanteria, poprzez te bliskie, towarzyszące codziennym lub odświętnym  rytuałom - jak naczynia z porcelany i szkła, aż po nieco dalsze, pozwalające na kreowanie przestrzeni w naszym otoczeniu – jak meble, lampy, obiekty we wnętrzach.

Galeria Designu UAP:
Adres: Wolnica 9, Poznań
Data: 08-17.03.2019

Propozycje od Studenckiego Koła Naukowego TOK

Studenckie Koło Naukowe TOK to grupa studentów działających przy Katedrze Designu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zaangażowanych w poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń z zakresu projektowania. Główne obszary działania Koła TOK to organizacja wykładów, warsztatów oraz wyjazdów związanych z tematyką designu.

W NOWĄ FORMĘ to inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego TOK Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu . Program wydarzenia, trwającego w dniach 12-17 marca, obejmuje wystawę prac studentów, wykład z serii DizajnTOK, prezentację filmów związanych z projektowaniem oraz warsztaty szycia toreb w Galerii Studenckiej na ul. Ratajczaka 20.

12/03 godz. 18:00 WERNISAŻ WYSTAWY PRAC STUDENTÓW
Wystawa obejmuje prace studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zrealizowane w pracowniach Katedry Designu. Będzie można obejrzeć na niej prace związane z tematyką design for all, projektowania społecznego, projektowania spekulatywnego, jak również projekty oświetlenia oraz obiekty biżuteryjne.

13/03 godz. 17:00 WYKŁAD DIZAJN TOK - PROTOTYP
Prezentacja działań Studenckiego Koła Naukowego Wzornictwa „Prototyp” z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

14/03 godz.: 18:00 POKAZ FILMÓW
Wieczór filmowy w Galerii Studenckiej to czas wspólnej inspiracji materiałami filmowymi z zakresu projektowania.

16/03 godz.: 10:00  WARSZTATY SZYCIA TOREB
Siata - pogaduchy o plastiku. Warsztaty ręcznego szycia toreb z bannerów typu mesh oraz dyskusja. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy na adres: [email protected]

17/03 godz.: 18:00 FINISAŻ WYSTAWY