Instytucje kultury

Centrum Kultury ZAMEK

Wydarzenie ARCH inside jest cykliczną wystawą , która prezentuje projekty powstające w najważniejszych uczelniach artystycznych w kraju i za granica. Pokazujemy projekty architektury, architektury wnętrz oraz szeroko pojętej sztuki użytkowej, ale także fotografii i grafiki związanych z odczuwaniem architektury i przestrzeni. Prace, które są pokazywane podczas wystawy to często koncepcyjne wizje projektowe wykonane przez studentów , czy wykładowców, ale także zdjęcia realizacji.

Pierwsza edycja ARCH Inside 2017 została zaprezentowana podczas 5 Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Sympozjum na temat Sztuki, Nauki i Technologii- Medea 2017 w Muzeum Sztuk Wizualnych w Heraklionie w Grecji oraz w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Druga edycja wydarzenia ARCH Inside 2018 została zorganizowana w Thessaloniki Science Center & Technology Museum w Grecji oraz w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tematem aktualnej edycji jest : "FUTURE VISIONS"

Oferta: Zaproszenie na wystawę aktualnej, drugiej edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 25.02-19.03.2019 roku w Centrum Kultury Zamek ww Holu Wielkim, na ul. Św. Marcin 80/82 oraz w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w budynku B, na ul. 23 Lutego 20.

Wernisaż :
25.02.2019
Godz. 18.00
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Kuratorzy wydarzenia Akademia Sztuki w Szczecinie: dr Katarzyna Utecht, mgr Paweł Machomet, mgr Dominika Zawojska

Kuratorzy wydarzenia Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu: dr hab. Piotr Machowiak prof. nadzw. UAP, dr Emilia Cieśla

Fundacja Malta i festiwalowy design

Oferta: W ramach wydarzenia Miasto Żyje Designem chcemy zaprosić wszystkich, którzy lubią sztukę, marketing i merytoryczny wizerunek „dizajnu” do odwiedzenia naszego biura. Zabierzemy Was w podróż po transformacjach identyfikacji wizualnej festiwali Malta i Nostalgia. Po raz pierwszy maltańskie gadżety będziecie mogli zobaczyć nie na ulicy, placu Wolności, ogłoszeniowym słupie czy w festiwalowej otoczce.

Od wielu lat Malta Festival Poznań i Nostalgia Festival Poznań to nie tylko cenione i lubiane festiwale, ale także „dobrze zaprojektowane” i „dobrze prezentujące się” wydarzenia. Ich identyfikacja wizualna jest co roku graficzną ilustracją wiodącego hasła danej edycji – nie tylko informuje, ale także podpowiada, zaciekawia, proponuje nowe spojrzenia i wciąga w festiwalową opowieść.

Choć przełożenie ogólnej, artystycznej koncepcji festiwalu na znaki, kolory, kształty, faktury nigdy nie jest proste, to co roku szukamy nowych środków, innowacyjnych rozwiązań, ale przede wszystkim spójności pomiędzy tym, o czym będzie mówić festiwal a tym, jak będzie wyglądać. Od wielu lat w tym procesie wspiera nas poznańskie studio Bękarty – przy festiwalu Malta i Raman Tratsiuk – przy Nostalgii.

Rokrocznie produkujemy całą serię festiwalowych druków, gadżetów i internetowych formatów – plakaty, ulotki, katalogi, magazyny, plecaki, saszetki nerki, animacje 3D, a także te trochę bardziej zaskakujące: pocztówka 3D, recyklingowe torby tworzone z festiwalowych bannerów czy etykiety na festiwalowe wino. Od lat współpracują z nami niezastąpieni partnerzy – firma Dekoma, lider na rynku wysokiej jakości tkanin, która sponsoruje materiały na gadżety czy firma Kuluza, która je zgrabnie szyje.

Korzystając z okazji, chcemy podzielić się z Wami wizualną Maltą. Będziecie mogli zakupić nasze festiwalowe gadżety z 20% zniżki (koszulki, nerki, plecaki, wino, książki). Będzie to też nietypowa okazja, aby z bliska zobaczyć miniaturę placu Wolności – makietę Malta Festival Poznań 2018 przygotowaną przez architektów z Atelier Starzak-Strebicki. Przygotujemy także archiwalne plakaty, katalogi czy naklejki, które będziecie mogli zabrać ze sobą do domu.

Fundacja Malta:
Adres: ul. Ratajczaka 44 (I piętro)
Data: 13-14.03 w godzinach 10:00–16:00
Bilety: wstęp wolny

 

Muzeum Sztuk Użytkowych

PROGRAM:

9.03.2019 | sobota | 13:00

Ikony designu: Barbie vs. Barbie

Barbie – ikona amerykańskiej kultury, najsłynniejsza lalka świata i symbol kobiecości – w dniu naszego spotkania, 9 marca 2019 roku, obchodzić będzie swoje 60. urodziny! Zamiast zdmuchnąć z nią świeczki na torcie, przyjrzymy się jej historii i roli, jaką odegrała w naszej kulturze – czy tylko ją podpatrywała, czy też sama pełniła aktywną rolę w jej tworzeniu? I czy dziś postrzegamy ją jako feministkę, czy relikt patriarchatu? Wokół jej postaci, wyglądu, strojów, przyjaciół i „życiowych wyborów” (pamiętamy, jak w 2004 roku boleśnie porzuciła swoją wieloletnią miłość, Kennetha „Kena” Carsona, dla przystojnego, australijskiego surfera, Blaine’a Gordona) narosły mity, a jej samej zarzuca się kreowanie złych wzorców. Jak jest w rzeczywistości? Prawdy o Barbie poszukiwać będzie zdecydowana zwolenniczka i kolekcjonerka lalek, Paulina Jarysz, oraz sceptyczna i walcząca z przejawami kulturowej dyskryminacji kobiet socjolożka, Hanna Kroczak.

Spotkanie z poznańską fanką i kolekcjonerką Barbie, Pauliną Jarysz, oraz doktorantką socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Hanną Kroczak, poprowadzi Aleksandra Podżorska.

Wstęp wolny

12.03.2019 | wtorek | 12:00

Ikony designu – oprowadzanie po zbiorach designu Muzeum Sztuk Użytkowych

Kreatywni, ambitni, bezczelni, niesforni, uparci, często wyprzedzający czasy, w których żyją – tacy są wielcy projektanci, o których będziemy dyskutować w czasie oprowadzania po ekspozycji stałej Muzeum Sztuk Użytkowych. Przechodząc od jednej ikony designu do drugiej spróbujemy wyznaczyć początki współczesnego wzornictwa i zastanowimy się, jakie warunki musi spełniać dobry projekt. Czy przedmiot użytkowy musi być piękny, czy wystarczy, że będzie funkcjonalny? I czy funkcjonalność jest warunkiem koniecznym? I wreszcie: czy w braku logiki zdania „im mniej, tym więcej” odnaleźć można prawdę i sens?

Prowadzenie: Aleksandra Podżorska

Wstęp wolny

Il. Serwis "Dorota", projekt: Lubomir Tomaszewski, 1961 r., realizacja: Zakłady Porcelany Stołowej w Ćmielowie, Polska, po 1961 r., MNP Rz 2512

15.03.2019 | piątek | 18:00

Czego nie widać? Sekrety konserwacji – o skórze nie tylko w torebkach

Skórzane zabytki ze zbiorów naszego muzeum są bardzo różnorodne. Prezentowane obecnie na ekspozycji i przechowywane w magazynach przedmioty przez wieki towarzyszyły ludziom w codziennym życiu. Ze skóry szyto nie tylko bliskie nam wszystkim elementy garderoby, ale wytwarzano również narzędzia, oprawy książek oraz przedmioty służące do dekoracji wnętrz, nieraz tak zaskakujące jak kosz z nogi słonia czy błyszczące obicie ścienne. Wszystkie skórzane zabytki łączy jedno – są niezwykle kruche, delikatne i wrażliwe na najmniejsze zmiany klimatu.

Prowadzenie: Aleksandra Kwiatkowska z Pracowni Konserwacji papieru i Skóry MNP

Wstęp wolny

Muzeum Sztuk Użytkowych
Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
Góra Przemysła 1
61-768 Poznań
www: msu.mnp.art.pl
fb: @msupoznan

 

 

Teatr Ósmego Dnia

„Więcej niż jedno życie´- to oficjalne hasło jubileuszu 55-lecia Teatru Ósmego Dnia. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować specjalną instalację związaną z naszymi obchodami. Dziś na korytarzu budynku, w którym mieści się Teatr wisi banner z poprzedniego jubileuszu (50-lecia) z niego powstaną gadżety reklamowe na nadchodzący rok. Natomiast w jego miejsce powiesimy trójwymiarową instalację nawiązującą do historii Teatru i hasła jubileuszu. Do jej przygotowania wykorzystamy materiały firmy DEKOMA, która wspiera nas w tym projekcie. W ten sposób pokażemy jak można dać więcej niż jedno życie rzeczom i jak przyczynić się do bardziej ekologicznego spojrzenia na świat. W ramach projektu „Miasto żyje designem” zobaczymy też czym jest design w teatrze. Z jednej strony to naturalnie – scenografia, ale również plakat, który staje się nie tylko dodatkiem, ale integralną częścią spektaklu. W połowie marca zobaczymy więc przekrojową wystawę plakatów z naszych spektakli, których wyboru dokona nasz aktor – Adam Borowski.

Wystawę będzie można oglądać od 12 do 15 marca od 9 do 16, 14 marca od 9 do 19:00.

Teatr Ósmego Dnia
Adres: ul. Ratajczaka 44, Poznań (II.piętro)