Organizator:

100-lecie Bauhausu podczas ARENA DESIGN

Podziel się

Szkoła Bauhaus zmieniła myślenie o architekturze, pracy architekta i wciąż jest inspiracją dla współczesnych projektantów. Podczas ARENA DESIGN na wystawie LoveOriginal, którą stowarzyszenie organizuje wspólnie z Galerią Wnętrza, będą eksponowane przełomowe projekty Szkoły Bauhaus, w tym projekty marki Zanotta.

Walter Gropius i pozostali twórcy Bauhausu chcieli stworzyć “konstrukcję zrozumiałą dla każdego, jak automobil” – tak tłumaczyli na otwarciu szkoły w Dessau zszokowanym dziennikarzom. Kontrowersje wzbudziło zwłaszcza połączenie stołówki i sali teatralnej, rozdzielonych tylko harmonijkową kotarą oraz otwarta kuchnia. O sali teatralnej pisano, że chyba nie zdążono jej wyposażyć, bo jedyną ozdobą wnętrza były rzędy krzeseł obitych surowym płótnem (autorstwa Marcela Breuera) i pomalowany na srebrno sufit. Największym osiągnięciem niemieckiej szkoły było projektowanie w myśl idei, że forma podąża za funkcją, a wcześniejsze komentarze wzbudzają dziś uśmiech na twarzach.

Podczas ARENA DESIGN na wystawie LoveOriginal, którą stowarzyszenie organizuje wspólnie z Galerią Wnętrza, Centrum Architekta, Ipnotic, Aquina, R19 Office będą eksponowane przełomowe projekty Szkoły Bauhaus, w tym projekty marki Zanotta. – Znakiem rozpoznawczym włoskiej marki jest jej ponadczasowy styl. Zawdzięcza go Aurelio Zanottcie, założycielowi firmy i jego niezwykłej umiejętności wydobywania z przeszłości sprawdzonych wzorów mebli oraz projektowaniu z myślą o współczesnych użytkownikach. W kolekcji Zanotty znajdziemy wiele z pietyzmem odtworzonych, historycznych wzorów.Przyjrzyjmy się jednak modelom zaprojektowanym w czasach Bauhausu lub odwołujących się do tego stylu, który całkowicie zrewolucjonizował wnętrz – przekonują organizatorzy wystawy. – Świetnym przykładem jest biurko Comacina zaprojektowane w 1930 przez Piero Bottoni, kolejnym typowym  meblem z okresu Bauhausu jest fotel Sant’Elia z ramą wygięta z jednego kawałka stalowej rury autorstwa Giuseppe Terragni, modernistycznego architekta czy przepiękny stół Fenice Piero Bottoni z 1936 roku. Wierny stylowi okazał się Gabriele Mucchi, który w 1935 roku zaprojektował szezlong Genni, który będzie prezentowany na wystawie w czasie Arena Design wraz ze stolikiem Chichibio – dodają.

W ciągu sześćdziesięciu lat istnienia marka Zanotta zbudowała szeroką kolekcję mebli i zdobyła uznanie wśród wielbicieli designu. Prawie jedna piąta jej projektów znajduje się w stałych wystawach muzealnych i wiele zdobyło prestiżowe nagrody.

KURATOR/ ORGANIZATOR WYSTAWY: Stowarzyszenie LOveOriginal
MECENAT: URZĄD PATENTOWY RP
PATRONAT MEDIALNY: ELLE DECORATION
WSPIERAJĄ NAS:AQUINA , CENTRUM ARCHITEKTA, IPNOTIC, GALERIA WNETRZA , R19 OFFICE