Organizator:

Amberwood – dekor z gdańskiego spichlerza

Podziel się

Dekor „Amberwood“ z kolekcji Schattdecor jest swoistym hołdem i nawiązaniem do historycznego miejsca jakim jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku.

Dekor „Amberwood“ z kolekcji Schattdecor, wystawcy ARENA DESIGN 2020 jest swoistym hołdem i nawiązaniem do historycznego miejsca jakim jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Powstał on we współpracy firmy Schattdecor z gdańską marką Divadlo, na bazie materiału pochodzącego z pali fundamentowych dawnych spichlerzy, odzyskanego w ramach rozbiórek  starych zabudowań w latach 2013-2015.

Odzyskany materiał używany był kilkaset lat temu – między XIII i XVI wiekiem – do wytworzenia pali zanurzonych w wodzie, na których oparty był cały ciężar infrastruktury portowo-przemysłowej. Oprócz dużego obciążenia, konstrukcja narażona była na bardzo zmienne warunki atmosferyczne i przez  lata zanurzona była w wodzie. Czas  i specyficzne warunki spowodowały w drewnie nieodwracalne zmiany: gęste usłojenie drewna  nabrało niepowtarzalnej wręcz barwy. Kontrasty pomiędzy bardzo bogatymi szarościami,  nuty żółci i zieleni tworzą harmonijną i  niepowtarzalną powierzchnię.

Dzięki Schattdecor udało się uchronić drewno z rozbiórki od zapomnienia oraz rozpropagować  go na szeroką skalę . Na drodze  interpretacji, dokonanej  przez projektantów Schattdecor powstał nowoczesny wzór, który znajdzie zastosowanie w wnętrzach współczesnych mieszkań, biur, miejscach publicznych.

Źródło: https://www.schattdecor.de/pl