Organizator:

Emilia Obrzut definiuje nowoczesność

Podziel się

Dla mnie nowoczesność jest ponadczasowa – to zestaw reguł, które bronią się w dobie wszelkich transformacji. Myślę, że w przypadku przedmiotów prezentowanych w ramach 195x możemy mówić o uniwersalnej nowoczesności – takiej, która sprawia, że na obiekt nie patrzymy przez pryzmat jego metryki.- Emilia Obrzut, kurator wystawy 195x: how old is modern?

Jaka jest Twoja definicja Nowoczesności?

Dla mnie nowoczesność jest ponadczasowa – to zestaw reguł, które bronią się w dobie wszelkich transformacji. Nowoczesność obiektu może być względna – czasem nawiązanie do aktualnych trendów, zwłaszcza technologicznych, okazuje się być nowoczesne na krótką metę. Czasem zaś, jak pokazuje zasłużona popularność przedmiotów vintage, zastosowane przed laty rozwiązania technologiczne, czy projektowe nie tracą na aktualności. Myślę, że w przypadku przedmiotów prezentowanych w ramach 195x możemy mówić o uniwersalnej nowoczesności – takiej, która sprawia, że na obiekt nie patrzymy przez pryzmat jego metryki.

Skąd pomysł wystawy 195x: How old is modern?

Pomysłodawczynią stworzenia stoiska recommerce w ramach targów ARENA DESIGN jest ich dyrektor artystyczna, Maria Jeglińska. W przeszłości niejednokrotnie miałyśmy okazję współpracować z Marysią i cieszę się, że powierzyła mi zadanie zmierzenia się z pierwszą prezentacją obiektów vintage w ramach Targów. Tym razem postanowiłam nie bazować na wartościach, które budują Patynę, a więc sentymentalnej, edukacyjnej i, coraz częściej, finansowej stronie obiektów, a skupić się na tych, które będą korespondować i konkurować z designem współczesnym, a więc formą, funkcją, technologią czy ekologią. Kolekcja 195x eksponuje ponadczasowość zagadnień takich jak ergonomia, zrównoważony proces produkcji czy odwaga twórcza, zestawiając je z aktualnymi trendami (obiekt smart, produkcja zero waste) i potrzebami współczesnych odbiorców.

Czy uczestnicy ARENA DESIGN 2019 będą świadkami narodzin nowej marki, którą tworzysz w ramach wystawy?

Nie chcę narzucać odbiorcy, czy widzi ekspozycję marki, czy wystawę i ta przewrotność jest wpisana w DNA projektu 195x. ZależaKolekcja 195x eksponuje ponadczasowość zagadnień takich jak ergonomia, zrównoważony proces produkcji czy odwaga twórcza, zestawiając je z aktualnymi trendami (obiekt smart, produkcja zero waste) i potrzebami współczesnych odbiorców.ło mi na prezentacji przedmiotów, wśród których znajdują się już obiekty muzealne, w sposób typowo sprzedażowy. Fikcyjną marką celowo wprowadzamy w błąd, bo efekt, jaki chcemy osiągnąć, to zaskoczenie widza informacją, że ogląda projekty sprzed kilkudziesięciu lat. Kto wie, może część z nich nigdy się tego nie domyśli :)

W jaki sposób wystawa będzie ewoluowała po zakończeniu ARENA DESIGN 2019?

195x to projekt w założeniu wieloletni, jednak jego ewolucja nawet dla mnie jest niewiadomą. Jednym z podstawowych założeń marki jest prezentowanie obiektów sprzed lat w odniesieniu do aktualnych trendów i rozważań, którym poświęcone będą kolejne edycje Arena Design. Podobnie do  współczesnych marek, wystawiających się w ramach AD, także i my do naszego asortymentu podchodzimy jak do kolekcji – w przeciwieństwie do nich, mamy jednak nieograniczony zbiór gotowych obiektów oraz tworzonych wokół nich narracji.