Organizator:

Joanna Rusin - Formy Przyszłości

Podziel się

Jest artystką i projektantką działająca na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Cechuje ją niestandardowe podejście do dywanu, który traktuje jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika.

Celem jej pracy jest wzbogacanie obiektów kultury masowej o wartości z obszaru tkaniny unikatowej i pogłębianie wiedzy na temat wzornictwa ukierunkowanego na odbiorcę.

Studiowała projektowanie dywanów w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2018 otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk projektowych i obecnie pracuje jako dydaktyk w macierzystej uczelni. Jest czterokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Od 2003 roku współpracuje z przemysłem. Obecnie jest głównym projektantem marki Dywilan, producenta wełnianych dywanów tkanych maszynowo. Jej kolekcje klasycznych dywanów wdrażane są do produkcji na masową skalę.

Swoje autorskie studio projektowe założyła w 2004 roku. Współpracuje z instytucjami kultury, galeriami wzornictwa i architektami wnętrz. Tworzy unikatowe tkaniny, alternatywne dywany i dekoracyjne obiekty do wnętrz. Wszystkie jej produkty to rękodzieło.

 

 

 

 

Jej autorskie kolekcje powstają z połączenia innowacyjnej formy, naturalnej materii i tradycyjnych technik tkackich. Interaktywne dywany-układanki wspomagają aktywność dzieci i pomagają w rozwoju motoryki podczas kreatywnej zabawy. Modułowość projektów pozwala na indywidualne rozwiązania kolorystyczne, dobór kształtu i formatu dywanów oraz możliwość wymiany pojedynczych elementów i szybką naprawę w wypadku uszkodzenia tkaniny.

 

 

Formy Przyszłości – Strefa Polskich Projektantów to nowa przestrzeń, której celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności najciekawszych projektów polskich twórców. Pokazujemy prace, które swoją niebanalną stylistyką i pomysłowością pokazują innowacyjne i ponadprzeciętne podejścia do dobrze znanych już tematów i form. Udział w pierwszej edycji programu potwierdziło 27 twórców, którzy zaprezentują najciekawsze prace w przestrzeni zaprojektowanej przed dyrektor kreatywną Marię Jeglińską-Adamczewską.