Organizator:

Pawilon Polski na Światowym Forum Miejskim w Katowicach

Podziel się

Pawilon Polski to przestrzeń zlokalizowana w Strefie Urban EXPO. Koncepcja pawilonu gospodarza WUF11 łączy w sobie charakterystyczne motywy polskiego krajobrazu architektonicznego. Lekka forma, naturalne materiały i współczesny design sprawiają, że Pawilon Polski cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Bryła Pawilonu Polski tworzy konstrukcję zamkniętą z wyjątkiem fragmentu interaktywnej wystawy „Miejskie Transformacje”, w ramach której pokazane zostały efekty Konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast. Charakterystyczny front zestawiony został ze ścianami bocznymi z elementami naturalnej, pnącej roślinności. Szczyty ścian nawiązują do formy dachu dwuspadowego. Dzięki zastosowaniu naturalnych, biodegradowalnych materiałów projekt nawiązuje do domu ekologicznego.

Kolorystyka pawilonu utrzymana jest w jasnej tonacji. Biel oraz jasne odcienie szarości zestawione zostały z fakturą drewna oraz zielenią roślin. Zastosowana kolorystyka buduje przyjazną przestrzeń, której charakteru nadają meble marki NOTI z kolekcji Gap, zaprojektowane przez polskich projektantów z Towarzystwa Projektowego. Kolekcja inspirowana latami 60. charakteryzuje się doskonałą ergonomią i lekkością. Klasyczną sylwetkę dopełniają łagodne linie podłokietników oraz siedzisko o nietypowej konstrukcji i zrównoważonych proporcjach.

Kolejną atrakcją Pawilonu Polski jest tworzony na żywo mural wykonany przez polską artystkę Marię Szulc. Mural przedstawiający najbardziej rozpoznawalne polskie obiekty, nawiązuje jednocześnie do hasła World Urban Forum. Wielkoformatowy obraz jest ilustracją miasta przyszłości, które swoje odbicie znajduje w naturze.

Przez cztery dni WUF11 w Pawilonie Polski odbywają się panele dyskusyjne oraz prezentacje z udziałem ekspertów. Pawilon jest doskonałą wizytówką gospodarza Światowego Forum Miejskiego 2022 i nośnikiem wiedzy na temat transformacji polskich miast.

Za projekt, wykonane i aranżację pawilonu odpowiada Grupa MTP.