Organizator:

Pierwszy dzień Areny Design za nami

Podziel się

Najbardziej innowacyjne projekty, najwybitniejsi projektanci i dizajn w wersji Slowness. Za nami pierwszy dzień ARENA DESIGN 2020

Które produkty otrzymały prestiżowy certyfikat jakości wzorniczej TOP DESIGN Award? Jakie wyzwania stoją przed polskimi markami meblarskimi w momencie, w którym stajemy się jednym z liderów eksportu? Czym jest dizajn w wersji slow i czy wzornictwo może być ekologiczne? Za nami pierwszy dzień targów ARENA DESIGN 2020.

 

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia ARENA DESIGN 2020 była zdecydowanie gala wręczenia wyróżnień TOP DESIGN award. Organizatorzy od 12. lat promują innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie – wyróżnienia przyznawane projektantom są certyfikatem jakości wzorniczej.

 

Zwycięzcy TOP DESIGN award 2020:

 

Kategoria DZIECKO

Produkt: ŁÓŻECZKO 120 X 70 UP!

Producent: BELLAMY

Projekt: Husarska Design

 

Kategoria ŁAZIENKA

Produkt: KOLEKCJA MEBLI ŁAZIENKOWYCH RAMKA

Producent: PAKIET

Projekt: Jacek Mikołajczak, Mateusz Wróblewski, Izabela Brola-Cieśluk, Dorota Januszek, Martyna Zawieja

 

Kategoria BIURO

Produkt: ELLIE PRO

Producent: PROFIM

Projekt: ITO DESIGN

 

Kategoria MATERIAŁY I KOMPONENTY

Produkt: AMBERWOOD

Producent: SCHATTDECOR

Projekt: SCHATTDECOR

 

Kategoria MOTORYZACJA I TRANSPORT PUBLICZNY

Produkt: SOLARIS TROLLINO 24 METROSTYLE

Producent: SOLARIS

Projekt: Jens Timmich, Michał Pikuła

 

Kategoria PRZESTRZEŃ DOMOWA

Produkt: KOLEKCJA RIBBON

Producent: VOX

Projekt: Joanna Leciejewska

 

Kategoria ELEM. WYPOSAŻENIA I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ

Produkt: DRZWI PRZESUWNE MOREVIEW

Producent: YAWAL

Projekt: Artur Blukacz, Rafał Kostrzewa, Sandra Frankowska

 

Lista produktów nominowanych do Top Design Award 2020

Każdego roku w składzie jurorskim zasiadają eksperci z branży kreatywnej, którzy doskonale znają rynek i sami są wybitnymi specjalistami w dziedzinie dizajnu. W tym roku zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: prof. Bogumiła Jung – przewodnicząca, projektantka, prorektor ds. współpracy z interesariuszami zewnętrznymi w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prof. Marek Adamczewski – projektant produktu, kierownik Pracowni Projektowania Produktu ASP w Gdańsku, Daria Burlińska – projektantka, właścicielka pracowni wnętrz Szara-Studio.pl oraz marki oświetleniowej DBWT.PL., Małgorzata Szczepańska – redaktorka naczelna ELLE Decoration, Paweł Grobelny – projektant i kurator wystaw,  kierownik Pracowni projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, Mikołaj Wierszyłłowski – projektant produktu i architekt wnętrz,  dr Daniel Zieliński – projektant, prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, Berenike Miłkowska–Milbrodt – architekt wnętrz, prezes Stowarzyszenia loveOriginal, Maja Ganszyniec – projektantka, właścicielka studia projektowego, specjalizującego się w projektowaniu mebli i produktów przemysłowych, założycielka marki NURT

 

Hasłem tegorocznej edycji ARENA DESIGN jest Slowness. Ekologia, odpowiedzialność i nowoczesność to największe i najbardziej aktualne wyzwania stojące przed branżą, dlatego tematy te podejmowane w ramach wystaw i dyskusji panelowych. Dyrektorką kreatywną i autorką programu ARENA DESIGN jest Maria Jeglińska–Adamczewska.

 

W strefie AD TALKS podczas panelu Mai Palczewskiej i Joanny Mazurkiewicz rozmawialiśmy o Interior Design Thinking, czyli jak projektować z miłością do ludzi. O najnowszych trendach dizajnu mówili tam wybitni goście zagraniczni. O artystycznym wymiarze drewna opowiedział Toni Österlund z FINHOMES, o swojej wizji projektowania i sposobie pracy mówił Michael Anastassiades, a temat projektowania transportu w kontekście globalnych przybliżył Jens Timmich. W strefie AD TALKS swoje wystawy tematyczne otworzył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Spotkaliśmy się też z Projektantami Roku: Janem Kochańskim, UAU Project i Tartaruga.  Pierwszy dzień ARENA DESIGN na scenie AD TALKS zakończyła gala wręczenia statuetek TOP DESIGN AWARD 2020 oraz OTYCH MEDALI i ACANTUS AUREUS targów MEBLE POLSKA i HOME DECOR.

 

Nowością w programie ARENA DESIGN jest SCENA MARKI – przestrzeń dyskusji o roli marki w branży meblarskiej. Zainaugurowana została panelem przewodnim: „Wyzwania światowej branży meblarskiej a marki narodowe”, podczas którego o polskiej specyfice funkcjonowania marek opowiadał Wiceprezes Zarządu Grupy MTP – Tomasz Kobierski. Za program odpowiedzialny jest  analityk rynku meblarskiego – Tomasz Wiktorski.

 

Poznaliśmy też nowe strefy wystawowe, uzupełniające program merytoryczny imprezy o diagnozę kondycji krajowego wzornictwa przemysłowego i dizajnu. Formy Przyszłości, projektowane przez Marię Jeglińską–Adamczewską, prezentują odważne i nieoczywiste polskie wzornictwo w wydaniu 26 projektantów. Strefa Wizjonerów Polskiego Wzornictwa, zaprojektowana przez Zygmunta Borawskiego, pokazuje polskie marki współpracujące z najlepszymi krajowymi projektantami i założone przez polskich designerów. AD Rooms – strefa poświęcona poszukiwaniom nowego języka projektowania wnętrz i autorskich projektów aranżacyjnych zaprojektowana została przez duet chmara.rosinke.

 

Drugą odsłonę swojej autorskiej wystawy zaprezentowała Agata Nowotny. Zasoby 2. Slow Materials to opowieść o współczesnych procesach produkcyjnych, surowych materiałach i produktach, które z nich powstają.

 

To dopiero początek tegorocznej ARENA DESIGN, która potrwa do piątku 28 lutego 2020 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich

 

Sprawdź program wydarzeń

AD Talks czyli rozmowy o dizajnie Scena Marki