Poznaliśmy laureatów konkursu “Skyline Challenge”
Kapituła najwyżej oceniła projekt wykonany przez dwuosobowy zespół studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Konkurs “Skyline Challenge” dotyczył opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obszaru „Poznańskiej Ściany Zachodniej” wraz ze wskazaniem najlepszych lokalizacji dla budynków wysokich i wysokościowych, w tym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do udziału zaproszeni zostali studenci Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego. Projekty przygotowały aż trzydzieści dwa zespoły. Wśród zgłoszonych koncepcji znalazły się także prace dyplomowe.
– Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja i imponująca jakość zgłoszonych projektów. Tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że studenci chcą mieć wpływ na to, jak będą zmieniały się najbardziej reprezentacyjne obszary Poznania – mówi Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP.
Kapituła najwyżej oceniła projekt Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzyny. Praca została doceniona między innymi za „atrakcyjną propozycję zagospodarowania styku zabudowy wysokiej od strony ulicy Roosevelta z zabudową zabytkową historycznej dzielnicy Jeżyce”.
– Pierwszą nagrodę przyznaliśmy po długich obradach m.in. za kształtowanie nowoczesnego wizerunku Poznania od strony wyjścia zachodniego z Dworca PKP i propagowanie terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich jako spuścizny po Wystawie PeWuKa – mówi Magdalena Kostencka-Burek, zastępczyni dyrektora biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. – Czyli za próbę połączenia tradycji miejsca z nowoczesnymi światowymi standardami projektowania architektonicznego.
Drugie miejsce zajął zespół w składzie Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki, natomiast trzecie miejsce – Magdalena Hegmit i Tomasz Grzegorczyk. Przyznane zostały także trzy wyróżnienia – dla Eweliny Wolskiej, dla zespołu w składzie: Agnieszka Baszak, Bartłomiej Bruzda, Alina Celichowska Anna Chojnacka, Paweł Danielak oraz dla Marcelego Dudy. Fundatorem nagród dla laureatów jest Grupa MTP.
– Autorzy prac mają na uwadze problemy Poznania związane m.in. z dużym zagęszczeniem komunikacyjnym, lokalizację Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz zamknięty ich charakter w sposób przemyślany postanowili zagospodarować obszar urbanistyczny, uzyskując nową jakość – mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.
Studenci zaproponowali odważne, przemyślane rozwiązania. Wykazali się dużą inwencją i jednocześnie szacunkiem dla historycznego kontekstu przestrzeni.
– Międzynarodowe Targi Poznańskie to miejsce, w którym biznes i innowacje spotykają się z historią. Projekty studentów doskonale oddały dualistyczny charakter tej przestrzeni. Wizje młodych ludzi stanowią bardzo ważny i inspirujący głos w debacie na temat przyszłego kształtu „Poznańskiej Ściany Zachodniej”. Szczególnie interesujące dla Grupy MTP były koncepcje architektoniczne wieżowca, który ma znaleźć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – podkreśla Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP.
I miejsce
Wystawę będzie można oglądać w Pawilonie 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich od 1 do 12 lipca, w godzinach od 10:00 do 16:30, z przerwą od 3 do 5 lipca ze względu na realizowany na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich Szczyt Bałkanów Zachodnich.