Organizator:

Wystartowała ARENA DESIGN 2019

Podziel się

Pierwszego dnia ARENY DESIGN 2019 poznaliśmy zwycięzców TOP DESIGN award, spotkaliśmy Projektantów Roku, rozmawialiśmy o transformacjach biznesu i o tym, jak promować marki „made in Poland”. Spotkaliśmy się też z duetem Massproductions. ARENA DESIGN 2019 trwa w Poznaniu do 15 marca. Dyrektorką kreatywną tegorocznej edycji jest Maria Jeglińska.

Tegoroczna ARENA DESIGN rozpoczęła się od spotkania z Massproductions. Szwedzko-brytyjski duet opowiadał o estetycznym wymiarze optymalizacji procesu produkcji i o tym, dlaczego masowa produkcja jest dla nich inspiracją, a nie ograniczeniem.

Zaraz po nich w dyskusji panelowej prowadzonej przez Dominikę Olszynę (wp.pl, vogue.pl) poruszone zostały tematy transformacji biznesu, funkcjonowania marek lokalnych w dobie globalizacji i promocji produktów z metką „made in Poland”. W dyskusji brali udział: Maja Ganszyniec (Studio Ganszyniec, NUrt), Magdalena Borowiec (PROFIM), Mikołaj Molenda (tylko.com), Jan Stasz (NAGO), Zuza Kuczyńska (Le Petit Trou).

Spotkaliśmy się także z Projektantami Roku 2019: Fenek Studio, Michałem Lobą i Nikodemem Szpunarem. W rozmowie z Małgorzatą Szczepańską, redaktorką naczelną ELLE DECORATION, zdradzili, czym w ich pracy jest detal, co jest dziś największym wyzwaniem w zawodzie polskiego projektanta i jak wypracowywali własne marki.

Zobaczyliśmy także główne wystawy tegorocznej edycji ARENA DESIGN: „Zasoby. Od materiałów do produktów” (kuratorka: Agata Nowotny), „195x: How Old is Modern” (kuratorka: Emilia Obrzut), oraz wystawy wybranych prac Projektantów Roku i produktów finałowych konkursu TOP DESIGN award (obie kuratorowane przez Marię Jeglińską).

Dzień zakończył się galą wręczenia statuetek TOP DESIGN awad 2019. Organizatorzy od 11. lat promują innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie – wyróżnienia przyznawane projektantom są certyfikatem jakości wzorniczej. Każdego roku w składzie jurorskim zasiadają eksperci z branży kreatywnej, którzy doskonale znają rynek i sami są wybitnymi specjalistami w dziedzinie dizajnu. W tym roku zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Marek Adamczewski, Bogumiła Jung, Dariusz Kuźma, Mikołaj Wierszyłłowski, Daria Burlińska, Maria Jeglińska, Małgorzata Szczepańska, Paweł Grobelny, Berenike Miłkowska-Milbrodt.

Zwycięzcy TOP DESIGN award 2019:

Przestrzeń domowa

ZASŁOMKI, producent: Lunepa, projektanci: Ilona Rogozik, Rafał Rogozik

CHIC LOUNGE, producent: Profim sp. z o.o., projektant: Christophe Pillet

Biuro

Pufa UFA, producent: Doki Design, projektant: Studio 1:1 Jarosław Szymański

Kuchnia

FRANKE VITAL, Franke Polska

Łazienka

VIV umywalka nablatowa, Marmite Sp. z o.o., projektantka: Marta Gębska

Przestrzeń publiczna

SONA, producent: NOTI sp. z o.o., projektantka: Maja Ganszyniec

Materiały i komponenty

ANIKA, producent: TENTE Sp. z o.o., projektant: TENTE

Elektronika użytkowa

Pilot zdalnego sterowania MOBILUS COSMO|WM, producent: MOBILUS MOTOR Sp. z o.o., projektanci: Piotr Kijo, Mariusz Grabowski

Motoryzacja i transport publiczny

SOLARIS URBINO 12 LE lite hybrid, producent: Solaris Bus & Coach S.A., projektanci: Jens Timmich, Michał Pikuła

SONA
ZASŁOMKII
VIV umywalka nablatowa
ANIKA
SOLARIS URBINO 12 LE lite hybrid
PUFA UFA
FRANKE VITAL
Pilot zdalnego sterowania
MOBILUS COSMO|WM
CHIC LOUNGE