Organizator:

Wystawa główna konkursu im. Marii Dokowicz na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Podziel się

Wernisażem 18 listopada rozpoczęła się wystawa główna konkursu na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Marii Dokowicz.

Wystawa konkursowa ze względu na skalę przedsięwzięcia, od pewnego czasu organizowana jest w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tegoroczna edycja Konkursu “Obszary Sztuki” odbywa się w 100-lecie istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz 90-lecie Powszechnej Wystawy Krajowej. Gala ogłoszenia wyników oraz wystawa główna Konkursu im. Marii Dokowicz odbyła się 18 listopada o godz. 18.00 w Pawilonie nr 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Konkurs na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Marii Dokowicz jest realizacją testamentu fundatorki, która ukończyła naszą uczelnię w 1932 roku. Przekazane przez nią środki przez kilka dekad pozwalały na fundowanie wyjazdów stypendialnych do Stanów Zjednoczonych Ameryki dla najlepszych absolwentów Uniwersytetu. Formuła konkursu zmieniała się na przestrzeni lat.

Jedną z ciekawostek tegorocznego konkursu jest materiał i sposób w jaki została wykonana ekspozycja. Wykorzystano materiały w pełni biodegradowalne, które nadają się do recyklingu.

Główne nagrody przyznawane są przez Senat UAP w dwóch kategoriach: artystycznej oraz projektowej. Od kilku lat przyznawana jest także nagroda dla najlepszego dyplomu teoretycznego – Nagroda im. prof. Alicji Kępińskiej.

Laureatami tegorocznej edycji 39. Konkursu im. Marii Dokowicz zostali: 

– w zakresie sztuk artystycznych – Maja Michalska z Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej, Katedra Grafiki, tytuł pracy „Życie codzienne w Poznaniu w czasach PRL-u, tytuł książki „Pyry, Ryczka, Laczki, czyli PRL po poznańsku”. Promotorem pracy jest prof. Andrzej Bobrowski.

– w zakresie sztuk projektowych – Joanna Wiernicka z Wydziału Architektury i Wzornictwa, Katedra Architektury i Urbanistyki, tytuł pracy: „Rewitalizacja terenów dawnego PGR-u w Murzynowie – Kompleks Ceramiki i Rękodzieła Artystycznego”. Promotorem pracy jest dr. hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak prof. UAP.

Pawilon 10, Międzynarodowe Targi Poznańskie (wejście przez Hol Wschodni)
Wystawę zwiedzać można do 24 listopada.
godziny otwarcia wystawy: 11.00–18.00