Organizator:

WYSTAWA Zasoby 2. Slow materials

Podziel się

Inna produkcja jest możliwa. Zmiana zawrotnego tempa wytwarzania przedmiotów staje się nieubłagalna! Wydłużenie cyklu życia rzeczy jest możliwe.

Kuratorka: Agata Nowotny

Projekt i produkcja: Grynasz Studio

Zdjęcia: Krzysztof Pacholak

Research: Anna Łyszcz

Koordynacja: Agata Połeć

 

Zasoby 2. Slow materials to druga odsłona cyklu wystawienniczego autorstwa Agaty Nowotny, socjolożki, edukatorki, badaczki pracującej na styku biznesu i projektowania. Kuratorka przygląda się procesom projektowania i produkcji przedmiotów w poszukiwaniu nowych, zrównoważonych i odpowiedzialnych działań. Poszukuje alternatyw i nowoczesnych rozwiązań, które dają szansę na przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej, której doświadczamy.

W tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia. To od nich, będących ostatnim kiedyś etapem „życia” przedmiotów codziennego użytku, wychodzi kuratorka. Szybka i masowa produkcja doprowadziła do nieodwracalnych zniszczeń środowiska. Pozostawiła góry śmieci rozkładających się przez setki i tysiące lat. Pęczniejących w zawrotnym tempie. Bezużytecznych.

Czy możliwe jest wydłużenie czasu ich funkcjonowania? Spowolnienie procesu wypadania przez nie z obiegu? Wystawa Zasoby 2. Slow materials bierze pod lupę materiały powstałe z przetworzonych odpadów. Materiały „długożyjące” – takie, które mogą zostać ponownie użyte do produkcji. Materiały „powolne” – będące alternatywą dla szybkich i jednorazowych produktów.

 

Przyglądając się rzeczom, zastanawiam się nie tylko, czemu one służą i czy są ładne. Zwracam przede wszystkim uwagę na to, jak i z czego zostały zrobione. Każda forma zdradza sposób powstania. Każdy materiał opowiada swoją historię. Każda rzecz jest pewną wypowiedzią. Tegoroczna wystawa “Zasoby 2. Slow materials” jest swoistym badaniem, śledztwem odkrywającym losy materiałów, z których powstają rzeczy. Jednak nie tych pozyskiwanych z naturalnych surowców, ale tych tworzonych i przetwarzanych z już istniejących lub nawet zużytych. Śmieci są dzisiaj naszym zasobem. Musimy nauczyć się z nich korzystać – mówi kuratorka wystawy, Agata Nowotny.

 

 

Wystawa to wizyta na zapleczu współczesnej produkcji i przyglądanie się temu, jak przebiegają procesy produkcyjne materiałów oraz produkty, które z nich powstają. Wśród prezentowanych obiektów znajdą się: Substantial Chair Alexandra Schula, wazon REvase autorstwa UAU Project - wykonany w całości z materiałów z recyklingu i panel akustyczny Cell projektu Macieja Karpiaka wyprodukowany przez Marbet Style z przetworzonego z butelek PET filcu. Przestrzeń wystawy zaprojektowana przez Grynasz Studio wzbogacona będzie o zdjęcia Krzysztofa Pacholaka. Kontynuacja wystawy odbędzie się podczas Łódź Design Festival.

 

O autorach

 

Agata Nowotny | Kuratorka

Socjolożka, badaczka dizajnu, specjalistka w dziedzinie projektowania procesów.

Kuratorka cyklu wystaw “Zasoby”, których celem jest odkrywanie kulis produkcji dóbr codziennego użytku, opowiadanie o sposobach powstawania rzeczy, którymi się otaczamy i zwiększanie świadomości materialnej.

Wycieczki po fabrykach zaczęła w latach 2015-2016 w ramach prowadzonej przez siebie redakcji magazynu Futu. Na łamach pisma zaczęła publikować cykl tekstów wraz ze zdjęciami opowiadającymi o miejscach produkcji i drodze, jaką przechodzą materiały, aby stać się produktami. Od 2018 roku współpracuje z Arena Design w Poznaniu i Łódź Design Festival przygotowując wystawy pod wspólnym hasłem “Zasoby”. Pierwszoplanową rolę odgrywają tu materiały i sposoby produkcji, a nie finalne produkty. Stałym elementem wystaw jest bogaty research, wizyty w fabrykach oraz unikalna sesja zdjęciowa pokazująca miejsca produkcji od zaplecza. Wszystko razem składa się na niepowtarzalne doświadczenie pozwalające odwiedzającym wystawę zmienić perspektywę i wniknąć w istotę rzeczy codziennego użytku.

 

Grynasz Studio | Projektanci wystawy Zasoby

Grynasz Studio założone przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza to multidyscyplinarny zespół projektantów, specjalizujący się w projektowaniu mebli, produktu  i wystaw. Na stałe współpracujący z graficzką Małgorzatą Ćwiek. Wielokrotnie nagradzany we wzorniczych konkursach. Wystawiany w kraju i za granicą min. na Expo Milano, Triennale International Exhibition Milan, Arena Design Poznań, London Design Fair czy Tokyo Design Week. Eksperymentujący z nowymi materiałami i technologiami, chętnie sięga do polskiego rzemiosła i tradycji.

Ma na swoim koncie realizacje zarówno produktowe i wystawiennicze dla polskich i zagranicznych firm i instytucji, m.in.: Marbet, NAP, MUJI, Fam Fara, Devo, Zaczyn, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Polska Akcja Humanitarna, czy Instytut Adama Mickiewicza.

Od 2018 roku współtworzy cykl wystaw “Zasoby”.

 

Krzysztof Pacholak  | Fotograf

Koordynator projektów fotograficznych w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych "ę". Opiekun artystyczny wystaw i photobooków, twórca programu „Migawki“ dla młodych artystów-fotografów, tutor w programach „Fotoprezentacje“, "Polis(h) Photo Lab“, "Polska.Doc“.

Kurator i członek rady programowej TIFF Festival.

Prowadzi autorską "Pracownię fotografii artystycznej" w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Uczy "myślenia fotograficznego" i pomaga twórcom w realizacji ich projektów.

Ukończył socjologię w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy).

Fotografuje m.in dla "Monocle Magazine", "The New York Times", "Das Magazin"

Program AD Bilety