Organizator:

Wystawa “Zasoby. Od materiałów do produktów” rusza w tournée po Polsce

Podziel się

Wystawa „Zasoby”, której kuratorem jest Agata Nowotny, pokazuje, w jaki sposób z pierwotnych materiałów, rzeczy stają się produktami. Premiera wystawy odbyła się w Poznaniu podczas ARENA DESIGN. W maju ekspozycję będzie można obejrzeć w ramach Łódź Design Festival.

Kupując nowe produkty – meble, akcesoria, wyposażenie mieszkania – zwykle zadajemy sobie pytania o to: ile to kosztuje, kto to zaprojektował i czy będzie pasowało do mojego mieszkania i stylu życia? Coraz częściej też zadajemy sobie pytania o to, jak rzeczy zostały zrobione, skąd pochodzą, co je ukształtowało oraz co się stanie z nimi, gdy przestaniemy ich używać. Jak będą przetworzone i czy przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska. Trudno dzisiaj, w dobie nadmiaru, odpowiedzialnie tworzyć wystawy wzornictwa i nowych produktów. Dlatego warto pytać: ile dni trwa wyprodukowanie jednej filiżanki? Ile par rąk potrzeba do stworzenia kryształowego kieliszka? I co się dzieje z odpadami po produkcji krzesła?

Wystawa “Zasoby. Od materiałów do produktów” nie jest kolejną ekspozycją wzornictwa, pokazuje to, co zwykle ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Przedstawia skąd biorą się produkty powstające w polskich fabrykach, z jakich materiałów są tworzone i kto je produkuje. Kuratorka z badawczą ciekawością odkrywa początki produktów, których używamy na codzień: filiżanek, krzeseł, a nawet muszli toaletowej. Na wystawie przedstawia cztery podstawowe zasoby polskiego przemysłu: drewno, szkło, ceramikę i metal oraz procesy produkcyjne, w wyniku których z tego samego materiału powstają bardzo różne produkty. Pokazuje, jak pył przemienia się w naczynie, płaska blacha w widelec lub lampę, kłoda drewna w oparcie krzesła, a kliknięcie na ekranie w regał dopasowany do wielkości salonu. Wśród eksponatów znalazły się: ikoniczne krzesło produkowane przez Fameg z giętego drewna i konfigurowany przez aplikację regał Tylko, tradycyjne sztućce Hefry i nowoczesne lampy Chors, klasyczne kryształy z Huty Julia i ikona polskiego szkła Jana Drosta produkowana przez hutę Edwanex, a także różne odmiany wyrobów ceramicznych: od historycznej porcelany Karoliny, przez rzemieślnicze wyroby z Manufaktury Majoliki w Nieborowie, aż po ceramikę łazienkową marki Koło.

„Zasoby. Od materiałów do produktów“
17–26 maja 2019, Łódź Design Festival
Kuratorka: Agata Nowotny
Projekt wystawy: Grynasz Studio
Zdjęcia: Krzysztof Pacholak
Research: Anna Łyszcz