Organizator:

Zasoby. Slow materials. Wystawa.

Podziel się

Czy materiał może być powolny? A jeśli tak, co to znaczy?

Czy materiał może być powolny? A jeśli tak, co to znaczy?

Druga edycja wystawy Zasoby skupia się na zrównoważonych materiałach i powtórnych cyklach produkcji. Kuratorka stawia pytania dotyczące nie tylko pochodzenia tworzyw wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku, ale zwraca także uwagę na to, ile czasu zajmuje wyprodukowanie materiału, jak długo żyje jako produkt i ile czasu wymaga jego recykling. Czy powolność jest nową właściwością materiałów? Niecodzienne zestawienia pokazują, co można robić z odpadami w postaci plastików czy tkanin, jak z butelki PET powstaje filc, krzesło czy filament do drukarki 3D, na co można przerobić stare tkaniny.

 

Kuratorka wystawy, Agata Nowotny wybiera sześć wyjątkowych procesów produkcyjnych, dzięki którym zrównoważony rozwój staje się codziennością i faktem, a nie utopijnym założeniem. Na wystawie można poznać i prześledzić proces przetwarzania odpadów i powstawania z nich nowych produktów wyposażenia wnętrz i codziennego użytku

Wystawa pokazuje procesy przetwarzania odpadów tak, aby powstały z nich nowe materiały i surowce do tworzenia produktów, a także alternatywy tworzyw sztucznych, takich jak organiczne plastikach czy materiały rosnące oparte na żywych organizmach.