ZASOBY. Od materiałów do produktów

Gdzie zaczyna się produkt? Na półce w sklepie? W domu? W głowie projektanta? A może w procesie transformacji materiału zmieniającego swoje właściwości w trakcie produkcji?

Pomyśl o rzeczach, które masz w domu: o stole, kanapie, krzesłach, o zastawie stołowej, wyposażeniu łazienki, o różnych akcesoriach, które pomagają ci urządzić mieszkanie i sprawiają, że żyje się w nim wygodnie. A teraz pomyśl skąd się u ciebie wzięły? Kupiłeś, dostałeś, odziedziczyłeś, znalazłeś, wymieniłeś się na coś innego? Co się z nimi działo wcześniej? Skąd pochodzą? Zanim trafiły do sklepu zostały wyprodukowane: w zakładach, fabrykach warsztatach. Przez maszyny albo ludzkie ręce. Powstały z materiałów. Wszystko, co nas otacza ma swoją historię i zaczyna się od materiału.

Wystawa ZASOBY to opowieść właśnie o nich - o początkach produktów, o budulcu, o materii, z której powstają rzeczy. O polskim przemyśle. Pokazuje to, jak pył przemienia się w naczynie, płaska blacha w widelec, nóż lub stołek, prosty kawałek drewna w oparcie fotela, a kliknięcie na ekranie w regał dopasowany do wielkości salonu. Przedstawia kilka obiektów obrazując drogę, jaką przeszedł materiał, by stać się tym, co nazywamy produktem. To opowieść o materiale i jego transformacjach - o wszystkim, co się dzieje na zapleczu produkcji - zwykle ukrytym przed naszym wzrokiem.

Na wystawie zobaczymy ikoniczne krzesła produkowane przez Fameg z giętego drewna, konfigurowany przez aplikację regał Tylko, tradycyjne sztućce Hefry i nowoczesne lampy Chors. Pojawią się także ikoniczne projekty Jana Drosta produkowane przez hutę Edwanex, klasyczne kryształy z Huty Julia, historyczna porcelana Karolina, rzemieślnicze wyroby manufaktury Majoliki i ceramika łazienkowa Koła.

Na wystawie zobaczymy to co ukryte i niewidoczne, zajrzymy do wnętrza polskich fabryk i sprawdzimy drogę produktu od stanu wyjściowego do efektu końcowego.

 

 

Kuratorką wystawy "ZASOBY" jest Agata Nowotny. Twórczy umysł zafascynowany procesem projektowania i zjawiskami społecznymi. Wspiera twórcze pomysły, które powstają i napędzają proces innowacji.  - Kupując meble, akcesoria czy wyposażenie mieszkania, zwykle zadajemy sobie pytanie o cenę, projektanta, styl. Rosnąca świadomość konsumencka coraz częściej podsuwa nam pytania również o to, jak te przedmioty zostały wykonane, skąd pochodzą i co się z nimi będzie działo, kiedy przestaniemy ich używać. Na wystawie odpowiadam na te pytania na przykładzie 9 polskich fabryk i produkowanych w nich przedmiotów: filiżanek, krzeseł, sedesów – mówi Agata Nowotny, kuratorka wystawy Zasoby.

 

 

 

 

KURATORKA: Agata Nowotny
PROJEKT WYSTAWY i OPRAWY GRAFICZNEJ: Grynasz Studio
ZDJĘCIA: Krzysztof Pacholak
RESEARCH: Anna Łyszcz